První patro v jednom dechu s kapelou Mňága a Žďorp

První patro v jednom dechu s kapelou Mňága a Žďorp

Do brněnského klubu První patro se druhý dubnový čtvrteční večer šlo na jistotu. V Brně má kapela Mňága a Žďorp své věrné a nadšené publikum. A energie mezi nimi funguje oboustranně.

Samotný prostor klubu je přesně ten typ místa, kde se koncerty neodehrávají, ale dějí. Blízkost pódia, žádné bariéry v sále, velikost prostoru, zvuk.

Kapela a fanoušci byli dokonale sehraní. Stačilo, aby muzikanti v čele s frontmanem Petrem Fialou vyšli na pódium, a bylo jasno: dneska sál nebudou hudebně šetřit. A za muzikanty fotografie – kluk ve stodole, venku svět. Snímek Boba Krčila z roku 1976, který se stal i obalem nového alba kapely Hoříš? Hořím..

Úvodní trojice hitů byla naprosto odstřelující. Dav bez potřeby hudebního zahřívání okamžitě naskočil - takový typ hudebního nadšení mám ráda. Objeví se pocit, že znám každého kolem sebe, i když jsem ho v životě neviděla... Během večera zazněly věci z jejich nové desky i starší písničky, které Mňága hraje už desítky let – a pořád fungují. Možná ještě víc než dřív.

Mňága a Žďorp

Mňága a Žďorp v hudebním klubu První patro.

Atmosféra? Nepřenositelná. Mňága a Žďorp patří mezi kapely, které si vybudovaly poměrně rychle rozpoznatelný hudební rukopis. Vlastně ve mně při každém koncertu navozují pocit, že jejich písničky patří tak nějak i mně.

Potlesk? Nekončící. Opravdu. Když závěrem kapela odcházela z pódia, bylo jasné, že jde jen o přestávku na nadechnutí.

Jestli jste koncert nestihli tentokrát, nemusíte zoufat. V létě se s nimi fanoušci můžou potkat v Brně pod širým nebem, a to 24. června na Přemyslově náměstí. A jestli bude atmosféra aspoň z poloviny taková jako v Prvním patře, máme se na co těšit.

Po koncertu se mi v hlavě promítla moje osobní vzpomínka: střední škola, internát a pokoj, ve kterém nad mojí postelí visel plakát, ze kterého koukali mladí kluci (a možná byl za nimi i ten svět venku…). Naživo jsem je poprvé slyšela v šestnácti letech. No – a ono se to pořád děje. Stále plní sály a jejich fanoušci to možná mají stejně jako já. Jen se Mňága se z plakátů přesunula na trička, mikiny, ponožky, šátky či čepice.

Některé věci se ale nemění. Naštěstí.

Mňága a Žďorp má hned dvě nominace v udělování hudebních cen Anděl - jednu za desku Hoříš? Hořím! a druhou v kategorii Skupina. (Vyhlášení výsledků se uskuteční 11. dubna.)

Témata

Marcela Doubková

Marcela Doubková

Šéfredaktorka

Šéfredaktorka PROMUZIKU.cz a měsíčníku EXIT162, divadelní pedagog, moderátorka a textařka.

Přečtěte si také