
Scéna z muzikálu Vik!ng výtvarníkem Petrem Hlouškou
Když mi přišla pozvánka na beznadějně vyprodanou inscenaci Městského divadla v Brně, nevěděl jsem přesně, co čekat. Reklamy na Vik!ng jsem vídal na internetu často a recenze od kolegů ke mně přicházely až podezřele rychle a stejně podezřele pochvalně. Do divadla jsem tedy šel jen s malým očekáváním. Nechtěl jsem být zklamaný. Ale to, co následovalo, mě zaskočilo.
Je 19:20. Jsme dvacet minut po začátku. Dveře do sálu se rozletí a místo opozdilců jimi vtrhnou Vikingové. Dunící hudba, kov o kov, těžké kroky. Najednou nejsem v bezpečí hlediště, ale uprostřed výpravy.
V tu chvíli člověk pochopí, na čem celé představení stojí. Na síle, efektnosti a přímém kontaktu s publikem.
Vikingové se navíc neostýchají některé diváky polekat. Seděl jsem na kraji uličky, takže jsem je měl opravdu na dosah. A fungovalo to.
Právě v těchto chvílích vynikne mimořádná práce kostýmního oddělení. Od nalepených knírků, přes vrstvy kožešin až po ošuntělé boty. Skoro máte dojem, že z nich cítíte kov, kůži a pot.
Herec Matyáš Kyncl mi k tomu popsal i zákulisí příprav. Kostýmy podle něj vypadají těžce, ale díky návrhům Romana Šolce jsou lehké a dobře přizpůsobené pohybu. Samotné maskování, včetně copů, vousů a malovaných run, zabere kolem dvaceti minut.
Podobná péče je na jevišti znát.

Scéna s hlavním hrdinou Johanem (Jakub Mauer)
Příběhově nejde o převrat. Děj je místy předvídatelný a jeho pohádková kostra je docela čitelná. Jenže právě to zřejmě není slabina.
Vik!ng nesází na překvapení, ale na způsob vyprávění. Dobro a zlo jsou tu jasně oddělené, hrdina prochází cestou, která je známá, ale funguje. Připomíná to velké animované příběhy, jen v drsnější, severské podobě.
Nejvíc mě bavilo, jak univerzálně funguje humor. Některé situace rozesmějí děti, jiné dospělé, a některé oboje, jen každého trochu jinak.
Jednou z nejsilnějších složek je choreografie. Je přesná, energická a žene tempo scén kupředu. V kombinaci s hudbou Robina Schencka vznikají momenty, které mají skoro filmový rytmus.
A filmovost není náhodná. Scéna se proměňuje dynamicky, bez hluchých míst, jednotlivé obrazy na sebe navazují skoro jako střih ve filmu. Inscenace tím neztrácí tah. Zajímavé je, že jsem v některých chvílích přestal hudbu vědomě vnímat. A myslím to jako kompliment. Byla natolik propojená s děním, že se stala další vrstvou vyprávění. Tohle se mi neděje u každého muzikálu, který navštívím. Když se tak stane, vím že hudební složka představení udělala neskutečně výtečnou práci.
A je tu ještě jedna rovina, o které se bez spoilerů mluví těžko.
Ať už člověk sleduje současné geopolitické dění, nebo ne, jistých paralel si během inscenace nelze nevšimnout. Nikdo je divákovi nevysvětluje a nikdo je nepojmenovává. Objevují se jen v drobných náznacích, v jednotlivých obrazech a situacích, ze kterých si význam skládá každý sám.
Neznamená to, že by šlo o politický muzikál. To vůbec ne. Spíš je patrné, že některé scény, i když jsou zabalené do dobrodružného rámce, dokážou připomenout konflikty a mechanismy, které známe i mimo divadelní svět. A právě tahle nenápadnost působí možná víc, než kdyby byla doslovná. Tuto paralelu se mi nakonec podařilo i potvrdit po kratším rozhovoru s herci.
Přiznávám, délky jsem se obával. Tři hodiny s přestávkou na papíře znějí hrozivě. A chápu, proč někteří kritici mluví o škrtání. Jenže mně první polovina utekla skoro nepozorovaně a do druhé části jsem se po pauze opravdu těšil.
Je nutné podotknout, že rozumím té malé hrstce lidí, kteří inscenaci kritizují. Ano, některé motivy by snesly větší úspornost a děj občas zůstává déle, než je nutné. Jenže to nepřebije podstatné. Tato inscenace rozhodně není nudná a nedal bych nutně na slova kritiků (zda to tedy nejsem zrovna já). Pro běžného člověka, který chce vzít rodinu na muzikál a na chvíli zapomenout na strasti každodenního světa se bude jednat o nezapomenutelný zážitek.
Vik!ng není muzikál, který stojí na nečekaných dějových zvratech. Stojí na emocích, energii a poctivém divadelním řemesle. A právě proto funguje.
Dávám velice zasloužených 10/10!

Hudba není ohraničena žánry, financemi ani dosahy. Jsme nezávislý hudební magazín, který si dává za cíl informovat co možná nejobjektivněji o hudebním dění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. ProMuziku je portál od muzikantů pro muzikanty, stavěný na letitých zkušenostech, hlavou a srdcem na správném místě. Pop, rock, hiphop, punk, hardcore, alterna, opera, muzikál, vážná hudba nebo undergroundová scéna. Věříme, že si na našich stránkách každý najdete ten svůj kousek společného koláče, který česká hudební obec tvoří.
Hrát, zpívat, komponovat nebo textovat jde bez nástrojů k tomu určených daleko hůř. V našem internetovém obchodě PROMUZIKU naleznete široký sortiment hudebních nástrojů a veškerého příslušenství od evropských i východních značek a výrobců s vynikajícím poměrem ceny a kvality. Podívejte se!